Havel hru věnoval politikovi Aloisi Rašínovi a událostem, které předcházely vyhlášení samostatného Československa. Letos ji nasadilo na repertoár také Divadlo na Orlí, kde hrají studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Inscenace v Morávkově režii ale bude výjimečná tím, že hru vrátí na místo premiéry.

V roce 1988 nastudovalo text Zítra to spustíme tehdejší Divadlo na provázku s HaDivadlem v rámci scénického časopisu Rozrazil. Jméno autora, pronásledovaného disidenta Havla, tehdy zaznít nemohlo. Autorství tak vzal na sebe dramaturg Petr Oslzlý.

"Nejbližší dramaturgičtí a režijní kolegové postupně podle stylu - i když jej Václav přiblížil poetice Divadla na provázku - rozpoznali, kdo je autorem," popsal Oslzlý, který je dramaturgem inscenace i nyní. Režisér Morávek volně vychází jak z původní podoby představení v roce 1988, tak z inscenační črty provedené k oslavě nedožitých Havlových narozenin v roce 2016.

Herecké úlohy dostali například Vladimír Hauser, Ivana Hloužková nebo Gabriela Vermelho. V představení účinkují také členové Sokola a Pěvecký sbor Modřice. Pořadatelé prosí diváky, aby s sebou vzali portréty kteréhokoliv českého nebo československého prezidenta. Tam, kde autor předepisuje hlasy prezidentů, budou se hodit k zážitku katarze nad česko-slovenským příběhem strachu, touhy, triumfu a odpuštění, vysvětlili divadelníci.

Na brněnskou premiéru Rozrazilu, včetně textu Zítra to spustíme, přijela v říjnu 1988 Havlova manželka Olga. Havel měl přijít o několik dní později na pražskou premiéru, avšak dorazit nemohl - byl ve vazbě.

Hru Zítra to spustíme nastudovali v uplynulých týdnech i žáci desítek středních a základních škol, které se zapojily do divadelně-vzdělávacího projektu Knihovny Václava Havla. Jde o jednu z připomínek stého výročí založení Československa. Nejnápaditější školy představí své inscenace na minifestivalu v pražském Divadle v Dlouhé 27. listopadu.