Na Slovensku bude filharmonie hrát na festivalu Bratislavské hudební slavnosti, v Rakousku pak v hlavním městě spolkové země Korutany Klagenfurtu. "Koncerty předznamenává společné téma a tím je ruská hudba. V obou městech provede Vondráček s Janáčkovou filharmonií Rachmaninův Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30 pod taktovkou dirigenta Ilana Volkova," řekla.

Skladba, která má pověst jednoho z technicky nejnáročnějších klavírních koncertů, je pro Vondráčka symbolická. Byla finálním číslem legendární Soutěže královny Alžběty v Bruselu, kterou mladý opavský rodák vyhrál v roce 2016. "Lukáš Vondráček patří ke světové pianistické špičce, jsem velmi rád, že můžeme v zahraničí spolu s ním reprezentovat se slovanským programem, ve kterém se naše filharmonie může předvést v tom nejlepším světle," uvedl ředitel souboru Jan Žemla.

Nezazní ale jen tato skladba. Izraelský dirigent Volkov nastudoval spolu s ostravskými filharmoniky jako úvodní skladbu obou koncertů dramatickou orchestrální fantazii Modesta Petroviče Musorgského Noc na Lysé hoře. Tu vystřídá Rachmaninův klavírní koncert, po němž posluchači vyslechnou jedno z nejzralejších děl skladatele Sergeje Prokofjeva, Symfonii č. 5 B dur op. 100.