Jedna z filmových sekcí festivalu dostala název podle románu Egona Hostovského Cizinec hledá byt, který je existenciálním textem o emigrantovi a jeho náročném hledání nové existence v USA.

Leitmotivem 22. ročníku festivalu, který se uskuteční od 25. do 30. října, je Paměť. V sekci Zvláštní uvedení představí festival dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders, proslavený snímkem Nebe nad Berlínem. Festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova, který je podle Hovorky prvním filmem, na kterém kdy kterýkoli papež osobně spolupracoval. Dokument vznikl na popud Vatikánu.

Druhou hvězdou, jíž se bude letošní Jihlava věnovat, bude klasik francouzské nové vlny Jean-Luc Godard, přehlídka uvede jeho zatím poslední film Kniha obrazů. Na festivalu v Cannes za něj dostal poprvé zvláštní Zlatou palmu za novátorství v kinematografii. Film pracuje výhradně s materiálem jiných filmařů. Z jejich obrazů vytvořil esej na téma moderní historie arabského světa, organizovaného násilí i filmu obecně. Godard je také autorem letošní znělky festivalu.

Sekce Svědectví o politice uvede snímek Waldheimův valčík rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument.

Sekce Svědectví o poznání uvede francouzský film V říši dokonalosti. Režisér Julien Faraut v něm nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty Johna McEnroea. Z českých novinek diváci uvidí třeba film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce.