"České detektivky byly na vrcholu především v druhé polovině 20. století, kdy suplovaly nedostatkové tituly renomovaných zahraničních, zejména anglosaských autorů. Ti tehdy vycházeli v omezených nákladech a s velkým zpožděním. Specifikem českých detektivek je děj odehrávající se v českém, čtenáři důvěrně známém prostředí a reáliích, čímž tvoří protiváhu světovým autorům s jejich exotičtějšími hrdiny," sdělil ČTK Jan Kanzelsberger mladší, šéf sítě kamenných knihkupectví v Česku.

Někteří domácí autoři se inspirují v zajímavých obdobích české historie, čímž vznikl oblíbený žánr nazývaný historické krimi. Mezi jeho představitele patří právě Vondruška, který letos vydal 23. knihu ze série Hříšní lidé Království českého. Hrdinou příběhu Ďáblův sluha je opět Oldřich z Chlumu. Vondruška je držitelem ceny Český bestseller 2016 a v roce 2015 oslavil svůj miliontý prodaný svazek v nakladatelství MOBA.

Mezi další čtené představitele historické krimi patří František Niedl, mimo jiné autor trilogie z doby krále Václava IV. Platnéř, Pavoučí síť a Návrat mistra. Niedl před prázdninami vydal nový kriminální příběh Inspektor Prevít. Jeho hrdinou je detektiv 17. okrsku newyorské policie Timothy Prévit.

Zvýšenému zájmu o detektivky a thrillery v období prázdnin a dovolených vychází vstříc například vydavatelství MOBA, kde například Jaroslavu Kuťákovi vychází dlouho očekávaný detektivní příběh Vražda Kafkova vnuka. V edici Původní česká detektivka, v níž se za 18 let objevilo téměř 300 kriminálních příběhů výhradně českých autorů, vyšly v červnu dva nové tituly - Pachatelé dobra od Věry Fojtové a Příliš mnoho pokladů Heleny Hardenové.

Nejprodávanější knihou v edici jsou Trable anglického šlechtice v Čechách Václava Erbena, tato kniha vyšla ve třech vydáních. Řada detektivních románů z edice Původní česká detektivka byla zfilmována (Na vlky železa, Poklad byzantského kupce, Poslední pád mistra Materny, Smrt talentovaného ševce, Bláznova smrt) a autoři jako Eva Kačírková, Václav Erben, Naďa Horáková, Miloš Smetana, Zdeněk Třešňák, Jiří Sequens nebo Karel Štorkán spolupracovali na scénářích detektivních seriálů a filmů.

Ze zahraničních detektivek se na trhu v těchto dnech objevila mimo jiné kniha Hlas Arnaldura Indridasona. Islandský spisovatel kombinující propracovanou psychologii postav, záhadné vraždy, rodinná dramata, islandskou historii a přírodu se proslavil knihou Severní blata, která obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč) a její filmová podoba v roce 2007 získala hlavní cenu na festivalu v Karlových Varech.