Loni dorazilo do festivalového areálu 33.000 platících diváků, letos pořadatelé očekávají podobnou návštěvnost. Vždy hodně záleží na počasí, krojovaní účastníci se necítí moc dobře v tropických vedrech.

Pro nadcházející víkend slibuje předpověď počasí výrazné ochlazení, ovšem s rizikem deště. "Jsme připravení i na 'mokrou variantu'," řekl ČTK za pořadatele Zdeněk Bobčík.

Folklorní festival se letos připojí k oslavám 100. výročí Československa. Při sobotním galavečeru vystoupí vojenský soubor Ondráš se Slovenským lidovým uměleckým kolektivem (SĽUK). Obě profesionální tělesa patří v zemích bývalého Československa ke špičce umělecké lidové tvorby.

Kromě galavečera připomene československé výročí ještě program Síla tradice. Sleduje proměny lidové kultury a folklorního hnutí na pozadí společenského vývoje.

Z českých a moravských národopisných oblastí letos festival několika pořady blíže představí Brněnsko. Folklor je tam překvapivě živý, a to nejen v obcích, ale také v okrajových čtvrtích Brna. Mnohde obnovují kroje, silná je hlavně tradice hodů.

Celkem vystoupí ve Strážnici na 3500 účinkujících z Česka a 300 ze zahraničí. Přesný program najdou zájemci na webových stránkách www.festivalstraznice.cz.