"Festival Opera Nova chce přispět ke snaze dostat současnou operní tvorbu do obecného povědomí," uvedla Motlová.

ND v Praze se představí čtyřmi tituly, které vzbudily zájem odborné a laické veřejnosti - operami Orango/Antiformalistický jarmark, Don Hrabal, Žádný člověk a Sternenhoch. Po každém představení bude následovat diskuze s tvůrci.

Program festivalu dále nabídne slovenský Cluster Ensemble Bratislava s představením Changing Parts postaveném na hudbě Philipa Glasse. Slovenská filharmónia Bratislava připravila melodrama pro sbor, herce a trombón Apolloopera od Marka Piačeka, které se opírá o reálné zprávy ze života meziválečné vícejazyčné Bratislavy. Tabačka Kulturfabrik Košice přiveze představení Záhada tyče. Autor Miroslav Tóth se v něm pokouší o rekonstrukci života lidí miliardy kilometrů od Země na planetě 134330 Pluto, kde lidstvo postavilo základnu jako přestupní stanici do další galaxie.

Na dvou místech odehraje inscenaci Josefa Berga Eufrides před branami Tymén soubor Brno Contemporary Orchestra. První část se uskuteční na piazzettě ND, při druhé se diváci přesunou do foyer Nové scény ND. Opera ND Brno se bude prezentovat s představením Pravidla slušného chování v moderní společnosti od Michala Nejtka. Festival 24. června zakončí představení Opery ND Praha Sternenhoch, jehož autor Ivan Acher vychází z groteskního romaneta Utrpení knížete Sternenhocha od Ladislava Klímy.

Soudobé opery se v Česku potýkají s nepřízní odborné kritiky a nezájmem diváků. "Žánr se proměňuje a nikdo přesně neví, co je soudobá opera. Spíše sledujeme úkroky od klasického pojetí opery, je to více kantátové, s videem a nescénickými věcmi, které nejsou moc dějové. Jedná se o mix žánrů. Dnes nikdo neřekne - takhle se píše soudobá opera," konstatoval před časem Kofroň.