Pod dopis se podepsalo sedm lidí, například ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický geograf Michael Romancov nebo spisovatel Jáchym Topol.

V úterý se na ruského prezidenta Vladimira Putina obrátila stovka ruských vědců a umělců s žádostí, aby Sencova osvobodil. Putin se k osudu ukrajinského režiséra dříve sám vyslovil s tím, že o jeho věznění či případném propuštění musejí rozhodnout ruské soudy.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv se považuje za Ukrajince. Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

"K tomuto dni neprávem vězněný ukrajinský filmový režisér a odpůrce anexe Krymu Oleh Sencov již desátým dnem drží hladovku. (...) Ukončení hladovky je podmíněno pouze propuštěním všech ukrajinských politických vězňů (válečných zajatců), kteří byli protiprávně odsouzeni v Ruské federaci. Apelujeme na dodržování svobody slova, která je jedním z nejvýznamnějších pilířů svobody," uvedl v prohlášení český PEN klub. "Vyzýváme zástupce vlády a všechny, kdo v této záležitosti mohou jakkoli jednat, ať myšlenkou či činem, aby nezůstávali nečinní," sdělila ČTK za Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu Tereza Semotamová.

Autoři dopisu Stropnickému poukazují také na podmínku, který si při své hladovce režisér stanovil. "Je velmi nepravděpodobné, aby tato podmínka byla v nejbližší době splněna. Stejně jako to, že Ukrajina, jíž je Oleh Sencov občanem, má jen velmi omezené možnosti působit v této věci na Ruskou federaci a bez mezinárodní pomoci se neobejde," apelují na ministra. Žádají ho, aby se "ve věci Oleha Sencova jakož i ostatních ukrajinských vězňů v RF otevřeně, odvážně a v co nejbližším časovém horizontu osobně angažoval".