Tvůrci nové inscenace jsou stejní jako u pohádky o Raškovi, napsal ji Tomáš Syrovátka a režíruje Martin Tichý. Tentokrát se inspirovali příběhem libereckého nákladního vozu, závodního speciálu Liaz, který v 80. letech minulého století uspěl na trati proslulé rallye. "Je to tak trochu k největšímu úspěchu Liazu na Dakaru. Letos je tomu 30 let, co dojela jejich posádka mezi kamiony druhá," řekl Peřina.

Podle něj ale nepůjde o žádnou věrnou kopii tehdejších událostí. "Příběh není konkrétní o žádném z ročníků tohoto závodu. I jména jsou namíchané z vícero posádek. Když přijdou na představení pamětníci, tak poznají jen náznaky, ale jinak je to samozřejmě fantazie, umělecká fikce a pohádka," uvedl dramaturg. Při fiktivním závodu tak podle něj bude posádka zažívat i pohádkové epizody. "Inspirací byly tvůrcům arabské pohádky," dodal. V motoristické variaci na Pohádky tisíce a jedné noci nebude chybět například Aladin ani karavana beduínských velbloudů.

Pohádka O Liazce aneb Dakar plný zázraků je podle Peřiny především o kamarádství a plnění snů. "Ze závozníků se stanou závodníci. Semknou se a žene je touha, splnit si svůj sen," dodal. V premiéře uvede Naivní divadlo pohádku v sobotu od 18:00, předpremiéry v podobě školních představení budou v tomto týdnu od úterý do čtvrtka.