Monteverdi Choir a English Baroque Soloists patří k hvězdám současného barokního nebe. Spolu se svým zakladatelem a uměleckým ředitelem Gardinerem představí v Praze výběr z Bachovy kantátové tvorby. Právě kantáty tvoří těžiště repertoáru obou souborů. Svědčí o tom oceňovaná kompletní nahrávka celkem 198 Bachových duchovních kantát, nahraná živě během velkolepého turné Bach Cantata Pilgrimage, v rámci něhož oba soubory zavítaly do více než šedesáti kostelů Evropy a USA.

Gardiner je častým hostem předních světových těles a soustředí se na repertoár hudby 17. až 20. století. Jeho spolupráce s Monteverdi Choir, English Baroque Soloists a Orchestre Révolutionnaire et Romantique z něj učinila předního představitele a průkopníka v oblasti takzvaně historicky poučené interpretace.

Pražské jaro 12. května otevřela Smetanova Má vlast v podání České filharmonie vedené Tomášem Netopilem. Závěr festivalu bude 3. června patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Více informací se nachází na www.festival.cz.