"V letošním roce bychom návštěvníkům rádi kromě nočního hradu více přiblížili tradici uměleckého kovářství, která k Helfštýnu neodmyslitelně patří. Součástí komentovaných prohlídek bude představení nového výběru exponátů v expozici uměleckého kovářství, které doplní promítání záběrů z mezinárodního setkání kovářů Hefaiston," uvedl kastelán hradu.

V noci bude hradem znít zvonění kovadlin, na místě budou pracovat i samotní kováři. "Účastníci prohlídek se více o černém řemesle dozví přímo od skupinky kovářů, s nimiž si budou moci potěžkat kladiva u historické hradní kovárny, případně si zkusí nějakou tu drobnost sami vytvořit," doplnil Jan Lauro. Prohlídky začnou na hradě v 19:00. Vycházet se bude vždy v celou hodinu a při zvýšeném zájmu i po půl hodině až do 23:00. Hrad se veřejnosti uzavře o půlnoci, dodal kastelán.

Helfštýn musel od letošního roku kvůli rozsáhlým opravám renesančního paláce až do konce roku 2019 upravit návštěvní dobu. Památka je od dubna otevřena pouze od čtvrtka do neděle, ve zbývajících dnech je pro návštěvníky hrad uzavřen. Omezen bude muset být i kulturní program. Nadcházející akcí bude na hradě v polovině května Festival vojenské historie. Zchátralý palác Helfštýna začali stavbaři opravovat loni na podzim. Dlouho plánovaná rekonstrukce vyjde téměř na 72 milionů korun.