Na festival přijede přes 100 hostů, z toho polovina z ciziny. Zahrnuje přednášky, umělecké workshopy, kurzy arabštiny, výstavy, poezii, filmy i mezinárodní online soutěž v poezii.

Tématem letošního ročníku je veřejný prostor, územní plánování, architektura a urbanismus na Blízkém východě. "Můžete poznat arabské město zblízka. Dozvíte se, jak se plánují urbanistické projekty v zemích (Perského) zálivu, jaké jsou rozdíly ve vnímání veřejného prostoru u nás a na Blízkém východě a v čem se liší evropské a arabské metropole," uvedla Svášková.

Na sobotním Oriental Street Food Marketu lidé ochutnají pochutiny Blízkého východu, typické pro pouliční občerstvování. "Chybět nebude vyhlášený falafelový sendvič Palestinského klubu, pravý velbloudí burger, egyptský oblíbený pokrm košarí a kuvajtské, marocké a irácké speciality," uvedla Svášková. Čepovat se bude speciální šafránové pivo, uvařené pro tuto příležitost plzeňským minipivovarem Raven, čaj z marocké máty, káva v džezvě a čerstvě pražené oříšky z Libanonu.

Ve čtvrtek se uskuteční mezinárodní konference Žena ve veřejném prostoru o roli ženy v městské společnosti na Blízkém východě i v Evropě. Diskutovat budou například novinářka Petra Hlaváčková a fotografka s pseudonymem Nora Noor. O současné situaci v Sýrii promluví Afshin Shahi z Bradfordské univerzity. V plánu je projekce dokumentárního snímku režiséra Fárise Fajjáda Poslední v Aleppu, reflektující každodenní rutinu dobrovolníků z takzvaných Bílých přileb v syrské válce. Film byl nominován na Oscara a vyhrál festival Sundance.

"První festivalový den (ve středu) se bude debatovat se slovenskou architektkou Milotou Sidorovou, spoluzakladatelkou projektu Fair Shared Cities, egyptským architektem Jásirem Mahgúbem, specializujícím se na megalomanské stavby v (Perském) zálivu, a plzeňským architektem a historikem architektury Petrem Klímou," uvedla ředitelka festivalu, jehož hlavním partnerem je Západočeská univerzita. Pro děti připravil Arabfest například workshop o stavbě mrakodrapu v poušti.