"Celkem festivalové ročníky navštívily statisíce diváků v Praze, mimo ni i na Slovensku," řekl ČTK prezident festivalu Fero Fenič, který stál u jeho zrodu. "První ročník jsem uspořádal v roce 1993 pro své známé a mladší publikum. Filmově byl slabý, pozornost se přesunula k videu. Však také šlo o přehlídku nekomerčního filmu, televize a videa, jak zněl její název," uvedl. Během let mu však publikum přálo - nebyl internet a na umělecké snímky se distributoři nezaměřovali.

V roce 1993 Fenič změnil někdejší pražský Euroclub v Opletalově ulici, současné sídlo Divadla Radka Brzobohatého, v kinosál pro 220 diváků. Tam a v kině Praha uvedl během čtyř dnů 20 hraných snímků, desítky krátkometrážních titulů a videosnímků z produkce devíti zemí. Lístky se prodávaly po 20 korunách, na videoprojekce se zájemci dostali za desetikorunu. Druhý ročník zaplnil vedle Euroclubu kino Blaník.

Vedení přehlídky se Fenič před lety vzdal, má ale stále v organizačním týmu kancelář a stará se o porotu. "Aktivně do programu nezasahuji. Respektuji tým, který si vytvořil nový ředitel, a kontroluji, zda se přehlídka nevzdaluje od svých ambicí. Kromě maličkostí tak nemám přímou zodpovědnost," řekl Fenič ČTK.

Do laické poroty se letos přihlásili po internetu lidé od patnáctiletého chlapce po 86letou dámu. "Usedne v ní kustod na věži, terapeutka čínské medicíny i šička obuvi, kadeřnice, lékařka, učitelka cizích jazyků, restaurátorka, vědkyně, spisovatel, projektant mostů či ministerský rada," vypočítal.

Mezi podporovatele přehlídky patří ministerstvo kultury, hlavní město Praha, městské části Praha 1 a 5, Státní fond kinematografie a kreativní program Media Evropské komise. Jubilejní ročník nabídne i sekci Best of, do které programoví ředitelé Anna Kopecká a Michal Hogenauer zařadili deset filmů, které měly českou premiéru právě na této přehlídce.

V metropoli Febiofest potrvá do pátku 23. března; o den dříve ho oficiálně zakončí americký snímek Souboj pohlaví, kdy bude předána i hlavní cena soutěžní sekce Nová Evropa určená debutujícím filmařům, jejich prvním či druhým snímkům. V čele poroty je Marta Kubišová. Český zástupce však v soutěži chybí. Od 26. března do 21. dubna se festival vydá do 16 měst a představí výběr z více než 170 celovečerních filmů. V Praze se uskuteční přes 440 projekcí v multikinech CineStar na Andělu a Černém Mostě, v Ponrepu a v Městské knihovně.