"Výstava původně nebyla nyní plánována, respektive se měla uskutečnit již loni k jeho šedesátinám. Vzhledem k tomu, že se nacházel již v pokročilém stadiu zákeřné choroby, tak ji odřekl. Tato výstava je tedy vzpomínkou na našeho zesnulého kolegu, který byl vynikajícím umělcem, ale také velmi platným členem Unie výtvarných umělců Olomucka, pro kterou toho hodně udělal," řekl dnes ČTK kurátor Jiří Hastík.

Výstavní expozice je sestavena především z děl, která v umělcově ateliéru vznikla v posledním desetiletí. Výstava je podle kurátora obrazem jeho ateliéru tak, jak jej opustil. "Nesledovali jsme žádnou chronologickou linii a vývojový proces. Je zde to, co měl na stěnách ateliéru. Převážnou většinu expozice tvoří věci z posledních let včetně nádherné vyvážené série, kterou namaloval na loňskou poslední výstavu v pražské Galerii Lapidárium," doplnil Jiří Hastík.

Malíř, kreslíř a grafik Jiljí Sedláček byl synem malíře Jana Sedláčka, který byl pokládán za mistra moravské krajiny. Jiljí Sedláček studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a poté absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. "Jeho malba vynikala úžasnou malířskou kulturou jak barevnou, tak kompoziční a obrovskou výtvarností. Byl to člověk velmi citlivý na různé podněty. Maloval své niterné vidění toho, co jej zaujalo a co prožil jak z hlediska formy tak obsahu," dodal kurátor výstavy.

Díla Jiljího Sedláčka jsou zastoupena ve sbírkách olomouckého Muzea umění, ale také v soukromých sbírkách doma i za hranicemi země.