"Dlouho cítíme dluh vůči našim posluchačům, protože Lípa Musica se koná od září do listopadu a dlouhodobě mě trápí, že Klub přátel hudby, který v České Lípě existoval více než 50 let, zanikl jako hodně kruhů přátel hudby v celé republice. A tak se vlastně nabídla krásná možnost udělat ucelený cyklus od ledna do června, kdy každý měsíc zazní jeden koncert," řekl Prokeš. Jaroslav Panáček z Vlastivědného spolku Českolipska pak přišel s nápadem představit významné osobnosti, které jsou s regionem spjaty. "Takže to nebude jen koncert, ale bude to doplněné krátkou přednáškou o vybrané osobnosti," dodal Prokeš.

V úterý 23. ledna zahájí cyklus koncert dechového souboru Kalabis Quintet, který tvoří pětice mladých muzikantek. Dechové kvintety byly od konce 18. století oblíbeným nástrojovým obsazením pro komorní koncerty a hudbu pro ně skládali už Wolfgang Amadeus Mozart a Joseph Haydn. Nejznámějším propagátorem tohoto nástrojového obsazení byl na přelomu 18. a 19. století Antonín Rejcha, autor první koncertní skladby. Zazní i hudba Pavla Haase nebo Malcolma Arnolda, autora hudby ke snímku Most přes řeku Kwai. Regionální osobností, které bude první setkání věnováno, je ředitel měšťanské školy Bohumil Kinský. Stál u založení pobočky Klubu československých turistů, Českého muzejního spolku pro kraj českolipský a poté i muzea.

Koncerty se uskuteční v Textilním muzeu v České Lípě, který je podle Prokeše pro komorní hudbu jako stvořený. Na koncertech se představí umělci, kteří v minulosti při festivalu Lípa Musica vystoupili. "Rádi bychom pokračovali v tradici Kruhu přátel hudby a nabídli nejen posluchačům v České Lípě, ale i širšímu okolí možnost setkání s klasickou hudbou," řekl Prokeš.

Vstupenka na jednotlivé koncerty přijde podle něj na 220 korun, závěrečný Majáles bude zdarma. Organizátoři nabízejí i předplatné na všechny koncerty za 900 korun.

ivc ktp