"Filmy se budou promítat už tradičně v multikině CineStar Praha - Anděl, část programu bude opět možné zhlédnout v multikině CineStar na Černém Mostě. Po celou dobu budou probíhat projekce i v kině Národního filmového archivu Ponrepo," uvedla.

V rámci Febiofestu se podle ní už popáté uskuteční soutěž amatérských krátkých snímků s názvem I ty jsi filmařem! Téma letošního ročníku zní Nechte se unést.

"Zúčastnit se této soutěže může kdokoliv. Limitem je pouze dodržení technických požadavků a stopáže filmu, která je od jedné do tří minut. Filmy mohou být natočeny na jakékoliv zařízení, kreativitě se hranice nekladou," komentoval to prezident přehlídky Fero Fenič.

O vítězi rozhodne porota; první tři místa budou odměněna finanční odměnou - vítěz získá 30.000 korun. Šest finalistů dostane možnost zúčastnit se speciálního filmařského workshopu vedeného uznávanými filmaři z řad hostů. Všichni finalisté budou mít zajištěny vstupenky na festival. Přihlásit se mohou až do 30. ledna 2018. Více se soutěžící dozvědí na festivalovém webu www.febiofest.cz.

Letos na jaře na Febiofest zavítalo přes 65.000 návštěvníků, uvedl celkem 155 snímků z 55 zemí. "Potěšil mě stále neutuchající divácký zájem a věrnost filmových tvůrců, kteří tu představili řadu svých nových filmů," komentoval bilanci ředitel festivalu Kamil Spáčil.

Organizátoři předali cenu Kristián za přínos světové kinematografii herci Janu Třískovi, dostal ji také americký režisér Abel Ferrara, britský kameraman Peter Suschitzky a srbský režisér Emir Kusturica. Festivalová porota v čele s Jurajem Herzem ocenila islandsko-dánské drama Kamenné srdce, které natočil rodák z Reykjavíku Gudmundur Arnar Gudmundsson.