Ocenění je určeno pro významná díla v oblasti poezie a prózy, publikovaná v uplynulém roce a spjatá obsahem nebo osobou autora s Plzní nebo plzeňským regionem. Letos porota posuzovala rekordních 23 knih, které loni vyšly od 19 autorů, řekla Čekanová.

Autorem vítězného románu Rubikova kostka je mladý spisovatel ze Stříbra Vratislav Maňák. "Jeho románová prvotina zavede čtenáře do roku 2011 i na konec války. Do Českého lesa i k Zemplínské Šíravě, především ale do ulic Plzně — toho 'nejameričtějšího města v Evropě', které se kvůli měnové reformě už na počátku padesátých let postavilo tehdejší moci," popsala Čekanová. Oceněná sbírka přední české básnířky Karly Erbové Na příkrém břehu světa je typická pro autorčinu tvorbu - obsahuje obrazná a přitom přesná sdělení niterných pocitů i reflexí života i křivolaké cesty za pravdou a za smyslem bytí. Čtyřiaosmdesátiletá Erbová už v minulosti Polanovu cenu několikrát obdržela.

Čestným uznáním oceněný román Lubomíra Mikiska Za obzorem jiný svět lze podle kritiků označit jako optimistický a čtivý manuál pro lidi na dně nebo jako optimistický pohled na problém bezdomovectví. Vypráví příběh muže, který se po ztrátě zaměstnání a smrti manželky ocitne ve víru gamblerství.