Ostravské muzeum má ve své sbírce tři historické výrobky od porcelánky Herend, které vznikly před rokem 1880. "Jde o hrníček, talířek a takové menší umyvadlo na opláchnutí studenou vodou," uvedla ředitelka. Všechny jsou součástí dnes otevřené expozice.

Výstava podle Kábrtové představí kompletní produkci manufaktury, která vyráběla porcelán na objednávku řady významných rodin. Od užitného nádobí až po porcelánové figurky. "V 19. století patřilo vlastnictví porcelánu k výsadám aristokracie. Úzkostně chráněný porcelán, který se dostal do Evropy Hedvábnou stezkou, dokázala neuvěřitelně detailně a s uměleckým citem nahradit firma Herend s tehdejším ředitelem Fischerem Mórem," řekla ředitelka.

Pod jeho vedením se rozvíjel malý podnik, který v roce 1826 založil Stingl Vince vyučený ve vídeňské porcelánce. "Roku 1851 na první světové výstavě v Londýně si anglická královna Viktorie, okouzlená motivy pivoněk s hravými motýly, objednala velkou soupravu s tímto vzorem," uvedla. Památku na tuto významnou událost si dodnes Herend uchovává v podobě nejznámějšího motivu - Viktorie. Jeho vývoj výstava ukazuje.