V inscenaci Trubadúr, kterou hudebně nastudoval Mario De Rose a režíroval šéf souboru Tomáš Studený, se objeví kromě českých sólistů pěvci z Japonska, Portorika, Itálie, Bulharska a Ukrajiny. "Klíčovou úlohu cikánky Azuceny zpívají dvě mezzosopranistky: v Jihočeském divadle dobře známá Šárka Hrbáčková a nová tvář Eliška Weissová, jedna z nejvýznamnějších současných českých mezzosopranistek. Titul patří mezi operní bestsellery, muzika je strhující, je tam řada hitových melodií, které by určitě každý poznal," řekl ČTK Studený.

Trubadúra přenáší divadlo před otáčivé hlediště z Českých Budějovic, kde měla inscenace premiéru v lednu. Na scéně se objeví několik dřevěných vozů, díky nimž ji lze proměňovat. Kostýmy ctí středověk.

"Scénograf vymyslel sadu pohyblivých boxů, ze kterých se dají v průběhu hry sestavovat různé formace, je do nich ještě přidělané osvícení. Snažili jsme se maximálně využít hloubky parku, použít otevřený oheň, který v příběhu hraje velice silnou, symbolickou roli," řekl ČTK Studený. Posílený oproti lednové verzi je sbor, nyní má 52 členů a je vypravěčem příběhu. Pěvci střídavě ztvárňují vojáky, katy, cikány i metafyzické bytosti.

Režisér se snažil zprostředkovat brutalitu středověku v kontrastu s truvérskou lyrikou i romantickou vypjatostí opery. "Můj vnitřní předobraz se podobal Vláčilově Marketě Lazarové nebo Bergmanově Sedmé pečeti," řekl Studený, který se s choreografkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou inspiroval divadlem středověku, "působivým a přitom symbolickým", a divadlem antickým, kdy sbor na sebe bere různé role.

Hlavní postavou je žena poznamenaná traumatem z minula. Její touha po pomstě v ní ničí vše lidské a stane se osudnou i dvěma sokům v lásce, kteří netuší, že jsou sourozenci. "Příběh je temný, tragický, připomíná až antickou tragédii a na konci je krásná katarze, kdy to končí všechno strašně. Ale milostný příběh je nesmírně romantický," řekl Studený.

Trubadúr se bude před točnou hrát do 22. července. Balet Valmont je na programu od 26. do 30. července, hlavní roli zatančí držitel Ceny Thálie Zdeněk Mládek. Jihočeské divadlo odehraje před otáčivým hledištěm 90 představení: v srpnu opery Příhody lišky Bystroušky, Rusalka a komedii Ženy Jindřicha VIII., v níž má dvojroli Petr Rychlý.