"Lidský hlas byl již od starověku pokládán za nejdokonalejší hudební nástroj a zrcadlo duše. Není tedy náhodou, že když na začátku 17. století formuloval Claudio Monteverdi základy nové hudební řeči a položil tak základy moderního evropského hudební myšlení, stal se lidský zpěv jako nejpravdivější a nejpřirozenější projev lidského citu jeho nejsilnější inspirací a spojencem," uvedl dramaturg letošního ročníku Václav Luks.

Právě Luks se svými soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 29. června festival zakončí přednesem Monteverdiho díla Selva Morale et Spirituale.

Návštěvníky a umělce přivítají sály a prostory zámků v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejně. Hudbou se rozezní i další chrámy a místa v Brně, Třebíči, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Velkém Meziříčí a Brně. Festival podruhé zavítá také do rakouského Retzu.

Rezidenčním umělcem festivalu a hudebním vyslancem Monteverdiho vlasti bude italský cembalista, varhaník, muzikolog, dirigent a propagátor hudby 17. století Marco Mencoboni. Neobvyklé spojení barokní vokální hudby a loutkového divadla slibuje nastudování pastorální opery Georga Friedricha Händela Acis a Galatea, kterou pro jeviště valtického zámeckého divadla připravuje Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a divadlo Buchty a loutky s režisérem Vítem Bruknerem.

Vedle Monteverdiho, italské hudby 17. století a barokní opery zazní gregoriánský chorál s jeho lokálními specifikami a odlišnými tradicemi, posluchači poznají i různorodost vokálního projevu od středomořských polyfonních liturgických zpěvů ze Sardinie po skandinávský folklor, od hudby Britských ostrovů až po ortodoxní chorál či tradiční portugalské fado.

Na festivalu vystoupí také řada českých umělců a orchestrů, například Cappella Mariana, Czech Ensemble Baroque, zpěvačka a hráčka na románskou harfu Hana Blažíková nebo Horňácká muzika Petra Mičky s kvartetem Jiřího Pospíchala. Více informací je na www.concentus-moraviae.cz.