"Uvedení Pěny dní nosíme v hlavě už několik let, je to nádherný, křehký příběh o lásce. Převést na jeviště surrealistický jazyk Borise Viana ale není vůbec jednoduché, a tak jsme pečlivě zvažovali výběr režiséra. Volba nakonec padla na Hanu Mikoláškovou, se kterou se nám spolupráce velice osvědčila a která Pěnu dní vidí podobnýma očima jako my," uvedla ředitelka divadla Petra Němečková. Režisérka ve zdejším divadle uvedla už dvě žánrové adaptace - komiksovou Bohyni z města hříchu a horor Psycho Alfréda Hitchcocka. Pěna dní je tedy její třetí spoluprací, uvedla Němečková.

Román Pěna dní poprvé vyšel v roce 1947. Hlavním hrdinou poetického, snově surrealistického příběhu o lásce a smrti je mladík Colin, který se zamiluje do neodolatelné Chloé. Román je složen ze dvou značně odlišných částí. První je bezstarostná a popisuje seznámení, zamilování a následnou svatbu hrdinů. Druhá část vystihuje naopak hrozbu neodvratné smrti, kdy mladá Chloé onemocní hned po svatbě nevyléčitelnou chorobou.

Pěna dní je podle zástupců divadla hlavně příběhem o pomíjivosti lidského štěstí a neodvratnosti tragického osudu. "Ústředním úkolem pro inscenační tým bylo přeložit do divadelního jazyka literárně nesmírně nápaditý a barvitý surrealistický svět zamilovaného Colina. Jako klíčový princip zvolila režisérka formu klaunství a klauniády," řekla Němečková. Hlavní hrdinové jsou tak nastylizováni do rolí někdy veselých, jindy zase smutných klaunů. Důraz je kladen na humor a rozvolněnou fantazii hlavních hrdinů.

Výraznou složkou inscenace je hudba Robina Schenka a funkční scéna Hynka Petrželky. Má podobu stylizovaného skleníku, který dokáže vzbuzovat dojem prosluněného podkrovního bytu na začátku hry a zároveň odosobněného hrobu v podobě skleněného mauzolea v závěru. Scéna také dokáže zmenšovat prostor, jako symbol mizení vysněného světa hlavních protagonistů.

Divadlo Tramtarie má v této sezoně za sebou už říjnovou premiéru své autorské pohádky Terezka a kouzelné autíčko. V únoru uvede inscenaci Po stopách něžného muže, která ponese podtitul Tři komické příběhy o křehké mužské duši, jejíž existence nebyla nikdy zcela prokázána. Vrcholem sezony bude uvedení adaptace klasického ruského románu Anna Karenina.