Morrison pro své filmy využívá poškozené filmové pásy. Přehlídka uvede tucet jeho stěžejních děl, z nichž 11 bude v Česku promítnuto poprvé. Letošní počiny, španělský cestopis Dokařův sen a hororový snímek Sirotek Annie, tu budou mít mezinárodní premiéru.

Podle ředitele Marka Hovorky nabídne speciální sekce ikonické filmy uvedené od roku 1997, kdy festival vznikl. "Každý ročník bude zastoupen jedním titulem. Už dva týdny před zahájením otevřeme výstavu přibližující historii festivalu i fenomén dokumentárního filmu," řekl.

Diváci tak dostanou možnost vidět dokumentární eseje uplynulých dvou desetiletí. "Budou mezi nimi díla režisérů Alexandra Sokurova, Haruna Farockého, Chantal Akermanové, Mika Hoolbooma či Alberta Serry. Z českých a slovenských tvůrců pak snímky Karla Vachka, Dušana Hanáka, Víta Janečka či Radka Tůmy," dodal Hovorka.

Do Jihlavy přijede také americký psycholog Philip Zimbardo, známý svým stanfordským vězeňským experimentem. V něm umístil studenty do předstíraného vězení a rozdělil je na bachaře a vězně. Po několika dnech však musel pokus ukončit kvůli špatnému psychickému stavu "vězňů" a příliš násilnému chování "bachařů". Dodnes je jeho teorie popírající, že válečné zločiny páchali především psychicky narušení lidé, považována za kontroverzní. V roce 2005 získal Zimbardo Cenu Vize 97 manželů Havlových.

"Součástí jeho pobytu bude převzetí čestného doktorátu Univerzity Karlovy, vystoupení na Foru 2000 či podpora vznikajícího památníku ticha v Bubnech," podotkl Hovorka.

Autory festivalové znělky byli v minulosti režiséři Jan Němec, Woody Vasulka či Godfrey Reggio, držitelé jihlavské ceny za přínos světové kinematografii. Letos ji v dialogu s arménskou filmovou legendou Artavazdem Pelešjanem, oceněným loni, připravil rakouský filmař Johann Lurf. Před pěti lety získal v Jihlavě cenu za nejlepší experimentální film.

V tradiční sekci Work-in-progress upozorňuje festival na vznikající pozoruhodná díla. Letos v ní představí Tereza Reichová svůj rozpracovaný snímek Epidemie svobody, v němž si klade otázku, zda má o zdraví dětí rozhodovat jejich rodič nebo stát. Před rokem se svým mužem v souvislosti s odkládáním či odmítnutím povinného očkování zažalovala stát.