Na obnově kostela pracují skauti více než 20 let. Jde o jedinou dochovanou stavbu připomínající někdejší obec Stará Voda, která zanikla v roce 1946. Kostel se poté stal terčem při výcviku sovětské a československé armády. Letos skauti mimo jiné čistili hřbitov a vysázeli květiny, řekl dnes ČTK organizátor a vedoucí skautského oddílu Čechovice Jiří Dvořák.

"Počasí nám přálo, stihla se spousta práce. Na hřbitově jsme vysázeli přes 350 rostlin původních druhů, zkrášlili jsme asi 65 hrobů," uvedl Dvořák. "Hřbitov je jedním z mála relativně zachovalých míst a vysazení víceletých květin jej pomůže vhodně zkrášlit," řekl.

Skauti také sekali trávu a likvidovali náletové dřeviny, čistili také okolí Královské studánky i cestu okolo rybníka. Na podzim mají v plánu čistit rybník, který z jedné strany začíná zarůstat rákosím.

Svým českým kolegům přijeli pomoci čtyři skauti z Kanady. Kanaďané se díky přátelským vazbám podílejí na obnově lokality od roku 2004. "Někteří přijíždějí opakovaně, stráví v zemi delší dobu a akce ve Staré Vodě je částí programu," uvedl Dvořák.

Skauti podle Dvořáka budou jednat se zastupiteli Města Libavá, jak bude obnova Staré Vody pokračovat dál. V roce 2007 zrekonstruovali kapli nad Královskou studánkou, vyčistili také trosky bývalého kláštera a obnovili rybník a hřbitov. V minulosti se na obnově kostela, který je barokní stavbou italské architektury z konce 17. století, podíleli i skauti z Francie, USA, Slovenska či Rakouska.