Adaptaci polského románu jako Den bez Rusáka nastudovalo Divadlo X10 z pražských Strašnic. Jde o generační výpověď dnešních mladých lidí tápajících v bludišti laciných drog, konzumního světa, sexuálních dobrodružství, hospodské nudy a nicnedělání, což stojí v kontrastu ke zdánlivé absolutní svobodě skýtané okolním světem.

Představily se mladé hvězdy českého divadla, jako jsou herci Eva Josefíková a Jakub Gottwald, který kromě Národního divadla vystupuje v řadě nezávislých projektů. Na představení se podílel hlavní dramaturg pražské MeetFactory Matěj Samec, režírovala ho Ewa Zemboková z polských Katovic, která vystudovala divadelní režii na DAMU a je spoluzakladatelkou Divadla X10. V inscenaci hraje také BioMasha, představitelka Slam poetry, tedy hry se slovy a rýmy.

"Text napsala autorka velmi brzy v 19 letech, když se připravovala na maturitu," řekla mluvčí přehlídky Petra Štěpánová. Hra je protkaná vulgárními dialogy, při nichž je mládež vykreslená se všemi neřestmi. "Nebere si servítky a svým textem polskou společnost školovala," uvedla. Podle Černíka jde o brutální obraz polského života na sídlišti. "Takový polský Trainspotting (skotský kultovní film a o revoltě proti konzumu a o drogách). Myslím si, že se tam mohou najít také Vinice nebo Lochotín (největší plzeňská sídliště)," řekl s nadsázkou Černík. Podle něj je tam vidět i vyhrocený postoj mladé generace k politice a řeší se také otázka důstojnosti.

Festival pokračuje ve středu představením Broken Words, což je projekt čínského exilového básníka Liao I-wua, plzeňského básníka Iva Hucla a umělců kolem undergroundové skupiny DG 307. Diváci se mohou těšit na četbu Pavla Zajíčka, živou experimentální hudbu skladatele Tomáše Vtípila a videoart filmařky Petry Bučkové.