"Divadlo Buchty a loutky tak vstoupilo do mezinárodního projektu srovnávajícího různorodé cesty loutkového nastudování této norské pohádky, ve kterém se v různých rovinách propojí s Divadlem ANPU, norskou scénou Teater Innlandet a Bernd Ogrodnik z Islandu. Norskou pohádku Buchty a loutky uvedou i na festivalech v Čechách i v Norsku. Diváci ji budou moci srovnat s inscenací nastudovanou norskými herci s tvůrčím týmem Divadla ANPU," řekl dnes ČTK produkční Daniel Schenk.

Divadlo ANPU je experimentálním výtvarným divadlem, reprezentujícím českou alternativní scénu od roku 1999. Jeho domovem je divadelní šapitó, které pravidelně staví na Letenské pláni nebo v parku Kampa. Obě tyto inscenace inspirované stejnou předlohou bude možné zhlédnout také 14. června ve Švandově divadle, kde budou spojeny s dílnou pro děti.

Buchty a loutky mají za 24 let existence za sebou 54 premiér a řadu dalších divadelních, divadelně hudebních i filmových projektů včetně prestižních ocenění. Nyní mají v repertoáru 12 titulů pro děti a 11 pro dospělé. Soubor zpracovává klasické literární a filmové tituly a přináší i autorskou tvorbu.

Své inscenace s originální scénografií a původní hudbou uvedli členové souboru i v řadě evropských zemí, v Japonsku, na Tchajwanu, v USA, Kanadě a v Mexiku. Ročně soubor odehraje přes 250 představení.

Z jejich tvůrčí dílny pochází i loutkový film Malý pán, který přijde do kin 12. května. Soubor vznikl v roce 1991 v Chebu, od roku 1994 působí v Praze a nyní hraje pravidelně jako stálý host ve Studiu Švandova divadla.