Pořadateli jsou České středisko Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář. "V kontextu českého divadla je přehlídka výjimečná tím, že konfrontuje tvorbu amatérů i profesionálních divadelníků, bez ohledu na jejich zřizovatele. V jednom prostoru se tak mohou setkat zástupci statutárních, nezávislých i amatérských loutkových divadel a porovnat své umělecké výsledky," dodala Malíková.

Podle ní chce dramaturgie festivalu letos divákům především ukázat, že loutkové divadlo může oslovit nejen děti, ale i mladé a dospělé publikum. Starším divákům jsou určeny například inscenace Poslední trik Georgese Mélièse, kterou do Prahy přiveze královéhradecké Divadlo DRAK, pohybová inscenace Marvin světově známého loutkáře a choreografa Dudy Paivy, kterou nastudoval s ostravským Divadlem loutek, nebo inscenace Den osmý Divadla Continuo.

Inscenaci Příběh koně (Cholstoměr) přivezou zahraniční hosté festivalu - posluchači Loutkářské katedry bratislavské Vysoké školy múzických umění. Program představí několik inscenací pro takzvanou rodinnou adresu. Například originální úpravu klasické pohádky Z tajného deníku Smolíčka Pé (Studio Damúza), moralitu Čert tě vem! (Divadlo Alfa) nebo pozoruhodné zpracování oblíbené látky - Mozartovy Kouzelné flétny.

Na letošním ročníku festivalu budou zastoupeny i dvě spíše experimentální inscenace, které reagují na soudobý evropský trend divadelních akcí určených pro děti do tří let. Jde o inscenaci O beránkovi, který spadl z nebe (Naivní divadlo Liberec) a Batosnění (Studio Damúza). Amatérskou tvorbu představí autorské inscenace, které zabodovaly na Loutkářské Chrudimi. Například Škoda času (v podání souboru Rámus Plzeň) nebo one man show Morfium Tomáše Hájka (Bažantova loutkářská družina Poniklá).

"Právě amatérské skupiny představují v paletě současného českého loutkového divadla progresivní, inspirativní a rozhodně ne zanedbatelnou část," dodala Malíková. I dnes vysoce ceněná tvůrčí dvojice Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský nebo talentovaný autor, režisér a herec Jiří Jelínek, kteří dnes režírují v profesionálních divadlech, podle ní formovali svůj originální divadelní názor a styl právě v amatérských souborech.

I letos jsou do festivalové nabídky zařazeny workshopy výroby loutek. Pod dohledem výtvarnice Báry Hubené si budou moci zájemci vytvořit plošnou loutku javajku z dřevěné dýhy či vyrobit z běžně dostupného materiálu loutku typu manekýn, a to pod vedením scénografek Studia Damúza.