"V inscenaci o vzorném zaměstnanci a živiteli rodiny, který se jednoho rána probudí jako obrovský hmyz, zažije zásadní proměnu nejen hlavní hrdina, ale také interiér divadla. Diváci totiž usednou na jevišti a hrát se bude v hledišti," řekla dnes ČTK mluvčí divadla Magdalena Bičíková. Upozornila, že premiéra děsivého, absurdního a zároveň směšného dramatu o metamorfóze Řehoře Samsy se uskuteční tři dny před 90. výročím spisovatelova úmrtí.

"Uvádíme inscenaci o vzpouře proti očekávání doma, v práci i ve vlastní hlavě. O tom, jak úsměvné jsou všechny naše plány a jak hlasité mohou být naše sny," komentoval poslední premiéru sezony Gombár. Chce navázat na linii diváky dobře přijatých titulů. Těmi byly Bondyho Šaman v režii Viktorie Čermákové, Možná že odcházíme podle Jana Balabána v režii Martina Františáka, Země Lhostejnost věnovaná dílu a osobnosti Karla Kryla v Gombárově režii, Čapkův Krakatit zdramatizovaný a režírovaný Danielem Hrbkem či moderní verze Shakespearova Hamleta očima Daniela Špinara.

Kafkovu Proměnu zdramatizoval režisér s dramaturgyní inscenace Lucií Kolouchovou. Podle ní chce být inscenace nelítostnou sondou rodinných vztahů. "Rozhodli jsme se do vnímání Franze Kafky vnést více humoru, než je obvyklé. Zajímali nás lidé v mezních situacích. Řehoř, který se jednoho dne prostě rozhodne, že už má všeho dost a uzavře se do sebe, na druhé straně jeho rodina, která léta žila na jeho úkor a najednou se musí postarat o zdroj příjmů i o svého nemohoucího syna," uvedla.

Řehoře Samsu ztvární Marek Pospíchal, známý i ze seriálů České století, Comeback, Expozitura, Zázraky života či filmu Alois Nebel. V dalších úlohách vystoupí Martina Krátká, která v roli Sestry v souladu s Kafkovým textem hraje na housle, Kristýna Frejová jako Matka ji doprovodí na kytaru a Otec v podání Petra Vaňka se ujme akordeonu. Dále hrají David Punčochář (Prokurista), Tomáš Pavelka a Patrik Děrgel (Nájemníci), Erika Stárková nebo Andrea Buršová (Posluhovačka).

Proměny se dočká i Velký sál Švandova divadla, kde diváky poprvé pozvou na scénu, zatímco herci ovládnou hlediště - přízemí, lóže i balkón.

Podle mluvčí Bičíkové uzavírá Proměna u Švandů sezonu, která byla z hlediska počtu odehraných premiér, hostování i návštěvnosti nejspěšnější za posledních 12 let, kdy se rekonstruovaná budova znovu otevřela publiku. "V sezoně 2013-14 jsme dosáhli 88procentní návštěvnosti, zvýšil se počet zájezdových představení - meziročně o 35 procent. Stoupla i soběstačnost divadla, která činí 33 procent," uvedl ředitel Daniel Hrbek.