"Kdyby se ve filmu objevili všichni, tak by to byl výčet tak na dvě hodiny podobně jako dokument Rok bez Magora. Mluví v něm například Honza Slavíček, který bydlel v ulici Na hrázi nad Hrabalem, režisér Jiří Menzel nebo Jan Němec a celé je to věnované Věře Chytilové, která odešla do filmového nebe," řekl ČTK režisér, který dnes snímek představil v Hrabalově oblíbené pražské pivnici U Zlatého Tygra.

Další rozměr dokument dostává s hranými dotáčkami, na nichž participovala více než desítka herců, i komentářem Oldřicha Kaisera v dobové uniformě výpravčího, jež připomíná jednu z Hrabalových profesí.

Páteční premiéra filmu Takže se stalo, že... bude součástí akce s názvem Bohumil Hrabal 100 let, která se bude konat v pražské Lucerně. Nabídne i křest výpravné vzpomínkové publikace Hlučná samota a knihy Via Hrabal.

Hrabal se narodil 28. března 1914. Brněnský rodák do roku 1963, kdy se stal spisovatelem z povolání, vystřídal řadu povolání včetně divadelního kulisáka, obchodního cestujícího a baliče papíru ve sběrných surovinách. Do literatury druhé poloviny 20. století se zapsal jako autor nevšedního pozorovacího talentu a strhujícího vypravěčského stylu. Za života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším soudobým českým prozaikem, jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků.

Režisér Oliver Malina Morgenstern natočil předloni dokument Rok bez Magora a rok předtím snímek Pábitelé z Libně. V roce 2009 natočil několik dílů do televizního cyklu České milování.