Neštěstí se v lokalitě Bolaang Mongondow v provincii Severní Sulawesi stalo v úterý večer v důsledku nestabilní půdy a velkého množství důlních štol.

"Když na místě těžily zlato desítky lidí, trámy a podpůrné desky, které používali se zlomily kvůli nestabilní půdě a četným důlním štolám," uvedl mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Záchranné práce podle něj pokračovaly přes noc.

"Mnoho z nich je stále naživu, slyšíme je skrz průduchy a škvírami v bahně," uvedl Abdul Muin Paputungan z téhož úřadu. Na záchranných pracích se v nebezpečných podmínkách podílí na šest desítek lidí, kteří jsou však odkázáni na jednoduché nástroje, protože hrozí další sesuv půdy.

Centrální indonéská vláda malé doly na zlato zakázala, ale regionální úřady nad nimi v odlehlých oblastech často přivírají oči. Tyto doly, které neodpovídají předpisům, jsou náchylné k neštěstím.

Gatot Sugiharto z občanského důlního sdružení odhaduje, že v Indonésii jsou až dvě stovky ilegálních dolů, z toho deset na ostrově Sulawesi. Zkušený horník podle něj dokáže v závalu přežít tři až čtyři dny za předpokladu, že najde vzduchové kapsy a nerozdrtí jej kamení.