Předloni policie v případu obvinila osm lidí ve věku 36 až 50 let ze Zlínska, Slovenska a Prahy ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z účasti na organizované zločinecké skupině. Ze stejných zločinů kriminalisté obvinili i tři firmy z Prahy a Brna. "Dvě z obviněných osob byly v průběhu vyšetřování vyloučeny a je proti nim vedeno trestní řízení samostatně a proti jedné z firem bylo trestní stíhání zastaveno. Tři z obviněných jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody za daňovou trestnou činnost stejného charakteru, ostatní jsou stíháni na svobodě," uvedla mluvčí.

Skupina působila zejména ve Zlínském kraji v období od dubna 2011 do května 2014. Vytvořila účelové obchodní řetězce, jejichž prostřednictvím uskutečňovala fiktivní nákupy a prodeje zboží, zejména barevných kovů, s cílem vylákat výhodu na dani z přidané hodnoty. Zlínská společnost podle dokladů nakupovala zboží ze Slovenska.

Z vyšetřování podle Javorkové vyplynulo, že se hlavní organizátor ze Zlínska dopustil mimo zmíněných trestný činů i zpronevěry 35 milionů korun. Kvůli tomu je stíhaný v jiné trestní věci, kde už byla před několika týdny podána obžaloba. "Není stíhaný jenom v našem kraji, ale pro obdobnou trestnou činnost je proti němu vedeno trestní stíhání i kriminalisty v Praze a na Slovensku," uvedla mluvčí.

Policie při zásahu před dvěma lety zajistila 15 osobních a nákladních vozidel v hodnotě pět milionů korun a tři nemovitosti na Zlínsku téměř za 20 milionů korun. Zadokumentování trestné činnosti organizované skupiny bylo podle policie časově velmi náročné. Kriminalisté často využívali například mezinárodní právní pomoci, spousta výslechů obviněných i svědků se uskutečnila na Slovensku. Spis k případu čítá 12.500 stran, s přílohami pak jde o 20.000 stran.