Kauzu soud nařídil na pět jednacích dnů především kvůli rozsáhlosti případu. Spis obsahuje i s přílohami přes 100.000 stran a několik stovek svazků. Jen hlavní spis má kolem 70.000 stran, uvedl mluvčí soudu Stanislav Cik. "Řízení je aktuálně vedeno proti devíti obžalovaným, když odvolání podali všichni obžalovaní, včetně krajského státního zástupce. Obžalovaní uplatnili poměrně velké množství odvolacích námitek, nelze proto předjímat, kolik dní zabere odvolací řízení u zdejšího soudu," řekl dnes ČTK mluvčí soudu.

Policie a následně soudy řeší tento případ od roku 2003. Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. U vrchního soudu bude případ podruhé, v květnu 2012 v neveřejném zasedání původní rozsudek z dubna 2010 zrušil a případ vrátil táborskému soudu s tím, aby lépe odůvodnil rozsudek. Táborský soud poté vynesl rozsudek 25. listopadu 2015, olomouckému vrchnímu soudu byl podle Cika předložen až 25. ledna tohoto roku. "Je nutné uvést, že jde o velice rozsáhlou kauzu, jejíž nastudování zabere velké množství času, přičemž senát, jemuž byl spis přidělen, je povinen postupně rozhodovat i jiné trestní věci," uvedl mluvčí soudu.

Obžalovaní jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci. Podstatou kauzy je podle obžaloby to, že Berka ve spolupráci s dalšími lidmi poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem.

Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.