"Tohle rozhodnutí je úlevou pro mě a mou rodinu, ale žádnou skutečnou známkou svobody tisku v Turecku," komentovala zrušení verdiktu ve středu na twitteru Albayraková, která má turecké a finské občanství. Soud zrušení verdiktu zdůvodnil procesními chybami, k podstatě obvinění se nevyjadřoval.

V Turecku je podle turecké platformy pro nezávislou žurnalistiku P24 nyní ve vězení nejméně 175 novinářů a mediálních pracovníků, kteří jsou buď ve vazbě, nebo si již odpykávají trest.

Albayraková, které turecké soudy po výslechu dovolily opustit Turecko, byla odsouzena loni v říjnu k 25 měsícům vězení za článek ze srpna 2015. V něm psala o eskalaci bojů na převážně kurdském jihovýchodě Turecka, kde v létě 2015 skončilo zhruba dvouleté příměří mezi separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK). Ta vede od 80. let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a Ankara, EU i USA ji považují za teroristickou organizaci.

Střety tureckých vládních jednotek se separatisty z PKK si za čtyři desítky let vyžádaly na 50.000 obětí. V březnu 2013 vyhlásila PKK oficiálně příměří, poté začala velmi pomalá mírová jednání s tureckou vládou. V roce 2015 ale ztroskotala.