Šestačtyřicetiletý Bowers, který se na sociálních sítích netajil antisemitismem, byl před soud předveden na kolečkovém křesle. Na vyzvání soudu potvrdil, že vzneseným obviněním rozumí. Ještě před výslechem u soudu byl propuštěn z nemocnice, kde se zotavoval ze střelných zranění.

Bowers zaútočil v sobotu dopoledne, kdy se v synagoze ve čtvrti Squirrel Hill konaly sobotní obřady. Squirrel Hill je část města s jednou z nejpočetnějších židovských obcí v Pensylvánii. Podle svědků před zahájením střelby vykřikoval, že všichni židé musejí zemřít.

Oběti masakru si v neděli v Pittsburghu připomnělo asi 2500 lidí. Americký federální prokurátor podle AP uvedl, že bude pro střelce požadovat trest smrti. K tomu je potřeba podle zákona souhlas ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Sessions, který je z titulu své funkce také nejvyšším americkým žalobcem, dnes označil střelbu za útok na víru všech lidí, neboť Bowers podle něj svým činem neútočil jen na judaismus. "Tohle nemůže být a nebude tolerováno," řekl.

Americký prezident Donald Trump podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové považuje útok za případ masové vraždy. Dodala, že prezident odsuzuje rasismus a nenávist ve všech formách. Trump v úterý v doprovodu manželky Melanie Pittsburgh navštíví, aby v dějišti krveprolití vyjádřili pozůstalým a zraněným svou podporu.