Stížnost kritizuje zvýšení trestu pro Březinu ze čtyř na šest let vězení. Výhrady k postupu Vrchního soudu v Olomouci má také obhajoba, podle které je Březina učebnicový příklad spolupracujícího obviněného. Jeho svědectví je klíčovým důkazem proti 70 lidem v přibližně 30 trestních řízeních, uvedl obhájce Pavel Fryšák. Soud dnes jako důkaz četl zprávy o řadě trestních řízení, v nichž Tomáš Březina vypovídal.

"Každý den lituji toho, čemu jsem napomáhal. Já i moje rodina poneseme doživotní následky. Snažím se to napravit tím, že spolupracuji při odhalování závažné trestné činnosti," řekl Březina.

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. Už v dubnu rozhodl, že olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků, dříve označených za promlčené. Podle NS, který dal za pravdu dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jde o předčasný závěr. Rozhodnutí NS se podle informací ČTK týkalo hlavního obžalovaného Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Dovolání žalobců nijak nezpochybňovalo pravomocný verdikt nad aktéry kauzy, týkalo se jen usnesení o zastavení stíhání v části skutků. Proti verdiktu a uloženým trestům ovšem podalo dovolání pět odsouzených. O dovoláních Radka Březiny, Kaláče, Menšíka a Václava Davida už NS rozhodl, avšak zatím rozhodnutí nepředal krajskému soudu k doručení účastníkům řízení. Výsledek tak není známý. Dovolání Tomáše Březiny vyloučil NS k samostatnému projednání a řeší jej dnes veřejně společně s ministerskou stížností.

V případu s rekordní škodou na daních bylo obžalováno celkem osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let.

Tomáš Březina jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku. Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Podle žalobců vrchní soud dostatečně nezohlednil jeho spolupráci, dokonce se obrátili na ministra spravedlnosti s podnětem k podání stížnosti pro porušení zákona. Ministr ji pak skutečně podal.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi přímo odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.