Už v noci se ohořelá výšková budova přikrytá bílým plátnem zbarvila dozelena, což je barva, kterou si přeživší a příbuzní obětí zvolili jako symbol tragédie. Zeleně byly osvíceny i některé okolní budovy a také rezidence britské premiérky Theresy Mayové.

Památku obětí uctila země přesně v poledne místního času tichem, které trvalo 72 vteřin. Každá vteřina připomínala jednoho z lidí, který při požáru zahynul. Více než minutu ticha držely během své návštěvy města Chester i britská královna Alžběta II. a manželka prince Harryho vévodkyně ze Sussexu. Přidali se i britští poslanci a vládní úředníci. Na oběti zavzpomínal před tréninkem také anglický fotbalový tým, který je nyní v Rusku, kde se koná mistrovství světa.

Přeživší a příbuzní obětí se dnes shromáždili nedaleko výškové budovy, kde jen v tichosti vzpomínali na své blízké a někteří z nich drželi v rukou jejich fotografie. Britská premiérka nechala na místo neštěstí zaslat květiny, na kterých byl ručně psaný vzkaz, že "oběti nebudou nikdy zapomenuty".

Noční požár vypukl loni v lednici v jednom z bytů a poté se rychle rozšířil po celé budově, obývané převážně sociálně slabšími lidmi a imigranty. První hlášení o požáru dostaly tísňové linky kolem jedné hodiny ranní.

Tragédie si vyžádala 72 obětí, dalších 74 lidí bylo hospitalizováno. Poslední z obětí, čtyřiasedmdesátiletá žena, následkům zranění utrpěným při požáru podlehla v nemocnici letos v lednu.

Minulý týden začala další fáze veřejného vyšetřování, které má za úkol mimo jiné přispět k prevenci podobných neštěstí. Podle dosavadních výsledků vyšetřování mohlo za rychlé šíření požáru mimo jiné i nevhodné obložení budovy. Podle odborníků bylo také velkou chybou říci po vypuknutí požáru obyvatelům výškového domu, aby zůstali v bytech.