Nejhorší situace je podle Kerekové na Příbramsku, kde hasiči zatím vyjížděli k více než 30 událostem. "Postupně se bouřka přesouvá také na Berounsko, i tady už evidujeme více než deset výjezdů," řekla Kereková.

Hasiči podle ní nejčastěji odstraňují stromy spadlé přes silnice, odčerpávají vodu ze sklepů rodinných domů nebo čistí ucpané kanály.

Podle hasičů je v kraji na třech místech vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity, konkrétně na vodní nádrži v Obecnici na Příbramsku, v Čenkově na říčce Litavce a v Zaječově. První stupeň je na Červeném potoce v Hořovicích na Berounsku. "Řeší to Povodí Vltavy ve spolupráci s povodňovou komisí příslušného územního odboru," řekla Kereková. Nevyloučila, že by při zhoršení situace mohl být svolán krizový štáb.

"Červený potok je na druhém stupni, máme svolanou povodňovou komisi. Na třetí se to pravděpodobně nedostane, takže lidem zatím nehrozí žádné nebezpečí," řekl ČTK starosta Hořovic Jiří Peřina. V sousedním Zaječově je podle něj druhý stupeň již na dvou potocích.

Výstraha před povodněmi platí pro Příbramsko, Rokycansko a okres Plzeň-jih od dnešních 20:40 do 23:40. V Brdech spadlo za uplynulých 24 hodin 60 až 90 litrů vody na metr čtvereční. Výjimečně překročil úhrn srážek i 100 litrů, v oblasti navíc nadále prší.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešních 13:00 až do pátečních 23:00 pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj, výstraha je platná také pro Prahu a Vysočinu.