Případ se týká násilí z 19. října 2014 v rodinném domě v Sadově na Karlovarsku. Čtyřiadvacetiletý muž tam přijel za svým zaměstnavatelem, kolotočářem Jindřichem Schmiedem, a dostal se s ním do fyzického konfliktu. Schmied si přivolal tříčlennou posilu - svého stejnojmenného syna a Jaroslava Kleina s Miroslavem Mertou.

Útočníci mladíka svázali, bili ho a v noci ho pomocí elektrické kladky zvedli za nohy hlavou dolů do zhruba metrové výšky, kde ho nechali viset několik hodin. Také ho postřelili vzduchovkou do hrudníku. Poté ho v domě připoutali k topení. Muži se podařilo utéct po pěti dnech, ve vážném stavu skončil v nemocnici.

Všechny čtyři muže uznal vinnými plzeňský krajský soud a uložil jim nepodmíněné tresty odnětí svobody. Při odvolání projednávaném 8. června 2016 před pražským vrchním soudem přišel svědek Teichner s tvrzením, že vše se odehrálo jinak. Soudu tvrdil, že napadeného mladíka v době, kdy měl viset na kladce, viděl sedět v dílně rodinného domu v Sadově. Tentýž den večer ho prý odvezl do Karlových Varů, přičemž o dva dny později ho potkal na burze v jiné obci.

Soudci dospěli vzhledem k ostatním důkazům k závěru, že Teichner nemluvil pravdu. Čtveřice mužů tak definitivně skončila za mřížemi a ze svědka se stal obviněný. Nejprve Obvodní soud pro Prahu 4 letos v únoru konstatoval, že se Teichner dopustil křivé výpovědi. Dnes mu byl trest potvrzen. Podle soudkyně odvolacího trestního senátu Jany Ťoupalíkové muže dostatečně usvědčily důkazy, které byly k dispozici. "Nebylo možné, aby to co uvedl, bylo reálné," řekla Ťoupalíková. Při zdůvodnění rozsudku zdůraznila, že i přes všechna negativní zjištění k osobě obžalovaného dostal trest, který označila za vyloženě mírný. Odsouzený muž proti verdiktu může podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle trestního zákoníku spáchá křivou výpověď ten, kdo jako svědek nebo znalec před soudem, státním zástupcem, policistou v trestním řízení nebo před sněmovní vyšetřovací komisí uvede nepravdu o okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí, případně takovou okolnost zamlčí. Hrozí za to šest měsíců až tři roky vězení.