Padělky modelu Boeingu 787 zadrželi celníci v Nupakách u Prahy. "Po zkušenostech s dovozem podobného zboží byl dovoz této zásilky vyhodnocen jako rizikový a po rozbalení několika desítek krabic, skrytých uprostřed napěchovaného nákladového prostoru kamionu, bylo odhaleno 300 kusů plastikových modelů letadel Boeing 787," uvedla Matějková. Uvedením na trh by způsobily padělky majiteli ochranné známky škodu ve výši kolem 300.000 korun. Celníci zadrželi také čtyři kusy hodinek falešně opatřených značkami Omega a Rolex. "Na drtičku odpadů tak v letošním roce již putovalo téměř tisíc kusů padělků v hodnotě dosahující 700.000 korun," řekla Matějková.

Další netradiční zásilku letos zadrželi celníci v Rudné. Šlo o kolimátory, falešně vydávané za výrobky světoznámé značky Trijicon. Kolimátor, neboli také reflexní zaměřovač, je optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani před klasická mířidla nebo místo nich, usnadňuje zamíření, nahrazuje hledí a mušku zbraně. V civilním sektoru jsou nejčastěji používány pro lovecké či airsoftové zbraně.

Středočeští celníci se snaží o osvětu mezi veřejností, svou činnost proto prezentuje na akcích ve městech, ale i ve školách. Při prezentacích ukazují vzorky zboží a poukazují na škodlivost, nekvalitu, ale i nebezpečnost padělaných výrobků. "Lidé, kteří si chtějí vědomě koupit padělané zboží, by si měli uvědomit, že i příjmy z prodeje padělků podporují teroristické organizace, obchod s lidmi a další nebezpečné aktivity ve světě," dodala Matějková.