"O žádný trestný čin se nejedná, mohlo by se ale jednat o přestupek, neboť ke skutku došlo a u přestupku nezáleží ani na míře zranění a je tam také jiný přístup k hodnocení úmyslu obžalovaného," řekl Kurfiřt.

NS ovšem ponechal v platnosti rozsudek nad Ryšánkovým synem Patrikem, jenž si má za loupežné přepadení a bití s následkem smrti odpykat 12 let. Vinou mladšího z Ryšánků se krajský soud už dnes nezabýval.

Miloslav Ryšánek podle spisu uštědřil oběti jen jeden úder holou rukou do obličeje. Nelze mu proto přičíst úmysl způsobit vážnější újmu na zdraví. "Vinen se necítím," řekl dnes Ryšánek a zkritizoval dosavadní práci justice. Původní rozsudek, podle kterého agresivně zaútočil na zraněného muže, označil za výplod soudcovy fantazie. Vinu podle Ryšánka nenese ani jeho syn.

Útok se odehrál v říjnu 2014. Podle obžaloby nejprve třicetiletý Patrik přišel do domu své matky a zaútočil na jejího partnera. Opakovaně jím smýkal po místnosti, klečel mu na hrudníku a bil ho. Potom dorazil i Ryšánek starší.

Podle obžaloby šlo Ryšánkovým o peníze, chtěli zabránit tomu, aby je utratil matčin partner. Obžalovaní jakékoliv násilí popírali. Tvrdili, že když z domu odcházeli, muž ležel na chodbě a něco mumlal. Ráno ho našli kolemjdoucí mrtvého v příkopu před domem.

Krajský soud nejprve uložil Patriku Ryšánkovi 10,5 roku vězení, otec dostal 12 měsíců s odkladem na dva roky. Poté zasáhla vyšší instance a krajský soud napodruhé uložil mladšímu z útočníků 12 let a staršímu podmíněně odložený trest 15 měsíců vězení. Vrchní soud v Olomouci pak ještě zpřísnil Miloslavu Ryšánkovi trest na tři roky s odkladem na pět let.

Podle státního zástupce je ze spisu dobře patrné, že se Ryšánek starší značnou měrou podílel na jednání, které vedlo k usmrcení oběti. Po zásahu NS ale obžaloba uznala, že jedinou reálnou možností je postoupit případ do přestupkového řízení.