Údaje o počtu mrtvých se zatím silně rozcházejí a všechny jsou nepotvrzené. Zpravodajský web Globalnews.ca hovoří o nejméně pěti obětech, televizi CBC jeden ze svědků řekl, že viděl na místě ležet na zemi nejméně čtyři zakrytá těla. Agentura Reuters s odkazem na svědka uvádí minimálně dva mrtvé.

Incident se stal krátce po 13:00 místního času (po 19:00 SELČ) poblíž stanice metra Finch v severní torontské části North York. Dodávka vyjela na chodník v rušné obchodní čtvrti a podle policie zranila osm až deset lidí. Policisté nedlouho poté dodávku zastavili a řidiče zadrželi.

Deník Toronto Sun zveřejnil video ze zatýkání, z něhož je patrné, že muž nejprve na policistu mířil pistolí, kterou pak zahodil a vzdal se.

"Stále shromažďujeme informace a jakmile to bude možné, sdělíme Kanaďanům více," řekl novinářům premiér Justin Trudeau, který vyjádřil soucit všem zasaženým.

Policisté zatím neuvedli, zda šlo o nehodu, nebo o úmyslný čin. Nájezdy automobilů do bezbranných chodců se v posledních letech staly častým způsobem útoků radikálních islamistů, kteří takto zabíjeli mimo jiné v Berlíně, Londýně, New Yorku či Nice.

Podle několika svědků citovaných kanadskými médii bylo z průběhu incidentu patrné, že řidič měl situaci pod kontrolou. "Prostě projížděl přímo lidmi a na rohu dokázal bez obtíží bezchybně zahnout," řekl webu Globalnews student Nick Sanka, který vše sledoval z blízké kavárny. Řidič podle něho při nájezdu vědomě zrychloval.

V Torontu se nyní koná schůzka ministrů zahraniční skupiny vyspělých ekonomik G7. Policie ale v okolí hotelu Intercontinental, kde se šéfové diplomacií nacházejí, nepřijala podle agentury Reuters žádná viditelná opatření.

Policisté kvůli vyšetřování činu uzavřeli přilehlou silnici a lidem doporučili místu se vyhnout. Ve stanici Finch byl přerušen provoz metra.