Kontrolní komise Exekutorské komory v kárné žalobě tvrdila, že k podobnému mimořádnému postupu nebyl důvod. Podle kárného senátu Mohyla nechyboval v tom, že aktivoval své takzvané zástupčí oprávnění. Postupem času mu ale muselo být zřejmé, že podmínky pro výkon zástupčího oprávnění nejsou splněné. Plynulo to z informací, které tehdy obdržel v kontrolní zprávě Exekutorské komory i v dopise od její tehdejší předsedkyně Pavly Fučíkové.

"Zastupování pak bylo vykonáváno bez potřebného oprávnění," uvedl předseda kárného senátu Jaroslav Vlašín.

Zástupce komory Antonín Toman dnes situaci připodobnil k pokusu o převrat nebo puč. Mohyla ale tvrdí, že Vránu v té době obklopili lidé s kriminálními vazbami, a kdyby nezasáhl, úřad mohl přijít o peníze, ale hlavně o statisíce živých spisů. Nový exekutor Jícha by se tak hned na začátku ocitl v problémech.

Podle Mohyly nebyl Vrána v posledních dnech svého funkčního období schopen řádně vykonávat svůj úřad, udělil pofidérní plné moci a nechal za sebe jednat kontroverzní lidi. Mohyla podle svých slov v dané situaci postupoval "s otevřenou hlavou a otevřeným srdcem".

"Udělal bych to dnes stejně," řekl kárnému senátu. Finální situaci kolem Vránova úřadu připodobnil k tarantinovskému filmu. Americký režisér Quentin Tarantino proslul hlavně drsnými příběhy ze světa gangsterů, plnými krve i černého humoru.

Jako svědek dnes vypovídal také Vrána. Připomněl, že v posledních dnech jeho působení mu zaměstnanci odepřeli poslušnost, nemohl se ani dostat do úřadu. "Postupně se to vzbouřilo celé," konstatoval Vrána s tím, že se s Mohylou každý ocitli na jiné straně barikády. Mohyla dnes vše vysvětloval tím, že se obával kriminálních záměrů lidí kolem Vrány, který podle něj byl - metaforicky řečeno - "v zajetí temných sil".

Vrána stál v čele exekutorského úřadu od roku 2001 a vybudoval z něj obří instituci s 200 zaměstnanci a 60.000 novými exekucemi ročně. Kvůli fungování úřadu se ovšem stal terčem kritiky i kárných žalob a rozhodl se odejít z funkce. Předávání úřadu Jíchovi provázely medializované spory. Místo od Vrány nakonec Jícha přebíral úřad včetně spisů a bankovních účtů od Mohyly, Vrána k nim v poslední fázi neměl přístup. Mohyla vede v Přerově jiný exekutorský úřad.