Nejnovější případ vraždy nožem se stal v Londýně v noci na dnešek, obětí byl 18letý mladík, který zraněním podlehl na místě. V neděli večer byli v rozmezí 40 minut v britské metropoli ubodáni dva lidé.

Podle aktuálních statistik zemřelo v Londýně na následky útoku nožem nejméně 37 lidí. Tento výčet se může zvýšit o lednovou vraždu ročního batolete, u něhož zatím nebyla přesná příčina smrti stanovena.

Celkem pak bylo v hlavním městě za prvních sto dní letošního roku zavražděno přes 50 lidí. Pro srovnání, loni bylo za celý rok v Londýně zavražděno asi 130 lidí. Již tehdy se hovořilo o velkém nárůstu, neboť ještě v roce 2014 zde bylo evidováno 83 vražd.

Britská média násilnosti v Londýně často přirovnávají k dění v New Yorku. V únoru bylo v Londýně zavražděno 15 lidí a v březnu 11, zatímco ve východoamerickém městě se ve stejném období stalo 11, respektive 21 vražd.

Šéfka metropolitní policie Cressida Dicková v rozhovoru s BBC minulý týden prohlásila, že objasnit vraždy je stále složitější, neboť vyšetřovatelé se setkávají nejen s mlčením svědků, ale také v případě útoku gangů jen obtížně dokážou určit konkrétní odpovědnost.

Hledání řešení, jak na růst násilí reagovat, není podle úřadů a ani policie jednoduché. Dicková nicméně prohlásila, že velmi dobrým preventivním nástrojem jsou osobní prohlídky, které policie podle zákona může v určitých rizikových oblastech provádět, aniž by měla nějaké důvodné podezření. Dodala, že tyto preventivní prohlídky mají obrovský dopad, pokud jsou prováděny ve správnou dobu a na správném místě.

Někteří policejní činitelé a také labouristická opozice má podle listu The Independent jasno v tom, že velké problémy způsobuje nedostatek policistů, kterých oproti roku 2010 ubylo o 21.000. Ministryně vnitra Amber Ruddová ale nesouhlasí s názorem, že by v ulicích nebyl dostatek policistů.