Soud na západě Turecka rozhodl, že pastor zůstane během procesu za mřížemi. Další slyšení je naplánováno na 7. května, informovala agentura Reuters.

Padesátiletý Brunson, jenž veškerá obvinění popírá, se svou ženou řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země. Zatčen byl v říjnu 2016. Loni v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že pastora propustí, pokud USA Turecku vydají Gülena, jenž žije v USA. Washington ale vydání duchovního opakovaně odmítl.

Brunson čelí obvinění z jednání ve prospěch Gülenova hnutí a zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Obě organizace vláda v Ankaře považuje za teroristické. Pastor je také obviněn z politické a vojenské špionáže. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu podle jeho právníka 15 až 20 let vězení, uvedla agentura AFP.

Brunsonova kauza přiživuje napětí mezi USA a Tureckem. Tyto státy jsou sice spojenci v Severoatlantické alianci, ale jejich vztahy se zhoršily především kvůli americké podpoře kurdským milicím v Sýrii, které Ankara označuje za teroristy.

Razie a zatýkání, které v Turecku následovaly po potlačeném pokusu části armády o převrat, vyvolaly kritiku v mnoha zemích. Úřady zadržely kolem 50.000 lidí, dalších 150.000 bylo propuštěno ze zaměstnání či suspendováno.