"Jsme rádi, že se ukázalo, že máme pravdu, což potvrdil Ústavní soud. Dále budeme pokračovat v naší práci nezávislého média," reagovala na rozhodnutí soudu na dotaz ČTK mluvčí Mladé fronty Pavlína Míčová.

Trestní řád říká, že lidé, kteří dostanou od vyšetřovatelů informace podléhající zákazu zveřejnění, je nesmějí nikomu dále poskytnout. Redakce ale dokument nezískala od policie, ale z jiného, neupřesněného zdroje. Proto na ni povinnost popsaná v konkrétním ustanovení trestního řádu nedopadá, a proto také nebylo možné za neuposlechnutí výzvy uložit pořádkovou pokutu.

Ústavní soudci ale zároveň připustili, že zpřístupnění plného znění usnesení o zahájení trestního stíhání či jiných podobných informací může vést k maření trestního řízení. Existuje například riziko ovlivnění svědeckých výpovědí.

Redakce také mohla zveřejněním usnesení porušit jiný zákaz či povinnost stanovenou zákonem. Policie konkrétně poukázala například na zákon o ochraně osobních údajů a údajnou nedůslednost redakční anonymizace textu usnesení.

"Měl-li tedy policejní orgán za to, že stěžovatelka se dopustila přestupku v souvislosti s publikací textu usnesení o zahájení trestního stíhání, mohl v této souvislosti pouze učinit podnět vůči Úřadu pro ochranu osobních údajů," stojí v nálezu soudce zpravodaje Tomáše Lichovníka.

Redakce zveřejnění dokumentu zdůvodnila transparentností vyšetřování sledovaného případu. Zdroj dokumentu neuvedla. Dnešního vyhlášení nálezu ÚS se nikdo z aktérů sporu nezúčastnil.

Policie Sisáka stíhá spolu s dalšími lidmi a firmami kvůli kauze kolem Via Chem Group. Zmanipulovaná insolvence Via Chem Group byla podle obvinění potřeba, aby ústecká firma Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group měla v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl.