Čtyřiasedmdesátiletý muž čelí obžalobě z dvojnásobného pokusu o vraždu a nedovoleného ozbrojování. Podle obžaloby přišel obžalovaný muž za svým sousedem, aby si promluvili. Muže nejdříve napadl nejméně 12 centimetrů dlouhým bodnořezným nástrojem, který měl na násadě, a zranil ho na zádech. "Když poškozený začal utíkat, vrátil se do svého vozidla, odkud si vzal krátkou střelnou zbraň, kterou držel bez příslušných povolení. Nejméně v nepřímém úmyslu usmrtit jednou vystřelil z této zbraně na poškozeného, kterého zasáhl do břicha," uvedl státní zástupce Vladimír Jan.

Druhý muž slyšel volání o pomoc a přiběhl se podívat, co se děje. Když viděl seniora se zbraní, utekl a schoval se u garáže. "Když se chtěl schovat za garáž a utíkal před obviněným, nejméně v nepřímém úmyslu usmrtit na něj jednou vystřelil a střelil ho do zad," doplnil Jan.

Z výpovědí u soudu vyplynulo, že spory mezi sousedy byly dlouhodobé. "Byl s nimi problém pořád. Od doby, kdy jsem koupil parcelu. Neustále mi nadávali do cikánů, obviňovali mě, že pálíme PET lahve, koberce nebo lina, Často volali i policii," řekl před soudem jeden z postřelených mužů. Se sousedy se pohádal i den před střelbou.

Podle Švecovy manželky se den před střelbou linul od sousedů zápach. "Ptala jsem se souseda, co to zase pálí. Řekl mi, že jsem psychopatka," řekla manželka obžalovaného seniora. Připustila, že ji zápach obtěžoval častěji a se sousedy se hádala opakovaně. Samotnou střelbu podle svých slov neviděla, protože spala. "Vzbudila jsem se, až když jsem slyšela nad zahradou helikoptéru. Pak volala policie, ať vyjdeme ven," dodala Švecova žena. Stav jejího manžela se podle ní změnil po mozkové příhodě. Od roku 2013 má ochrnutou levou ruku, později se přidaly i psychické potíže. "Pořád poslouchal rádio. Říkal, že bude třetí světová válka, pořád to řešil," dodala žena.

Oba muži utrpěli závažná zranění a léčí se dodnes. Senior je stíhán za nedovolené ozbrojování a vraždu ve stádiu pokusu v nejpřísnějším, třetím odstavci trestního zákona. Hrozí mu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Hlavní líčení začalo za nepřítomnosti obžalovaného, kterému se v úterý udělalo nevolno a musel být ošetřen v nemocnici. Hlavní líčení bude pokračovat v dubnu.