Muhammad a El-Hassanová se seznámili na seznamce SingleMuslim.com. "Hledám muže, s nímž budu na stejné duchovní a intelektuální vlně. Někoho, kdo mě naučí nové věci a inspiruje," napsala lékárnice na svém profilu.

Podle soudu k sobě pár našel cestu především díky sdíleným radikálním názorům. Vyměňovali si například videa, na kterých islamisté odsekávají svým obětem hlavu, a další extremistické materiály.

Podle prokuratury byl Muhammad na facebooku v kontaktu s mužem, o kterém se domníval, že je členem organizace Islámský stát (IS). Nabídl mu, že v Británii ve jménu radikální islamistické skupiny provede teroristický útok. El-Hassanová se údajně pod Muhammadovým vlivem po čase stala při přípravě činu "nadšenou a podporující partnerkou".

Britská policie Eritrejce, který do Británie přišel ze Súdánu, zadržela v prosinci 2016. V jeho bytě našla návod na výrobu bomby a dvě ze tří věcí potřebných k výrobě výbušniny TATP, kterou použili teroristé mimo jiné při atentátech v Paříži v roce 2015, předloni v Bruselu a loni v Manchesteru. Pár se určitou dobu zabýval také možností útoku pomocí jedu ricin. Návod k jeho výrobě zajistila lékárnice El-Hassanová.

"Nikdy se nedozvíme, co mohlo být cílem Muníra Muhammada," řekl u soudu policista Jim Allen. "Co však víme je, že měl v úmyslu velmi ublížit velkému počtu lidí," dodal.

jrm ank