Podle deníku ABC měla tato ruská mafie napojení i na vysoké ruské funkcionáře, včetně bývalých ministrů. Španělský deník uvedl, že měla styky mimo jiné s Anatolijem Serďukovem, který byl v letech 2007-2012 ruským ministrem obrany, Leonidem Rejmanem, ministrem spojů v letech 2004-2008, exministrem pro místní rozvoj Dmitrijem Kozakem či bývalým ruským premiérem Viktorem Zubkovem.

Soud, který se zabývá zvlášť závažnými trestnými činy, bude řešit kauzu takzvané tambovsko-malyševské mafie. Vyšetřování této zločinecké organizace zahájil před více než deseti lety tehdejší španělský soudce Baltasar Garzón, známý mimo jiné obviněním chilského diktátora Augusta Pinocheta či snahou stíhat zločiny z doby diktátora Franciska Franka.

V červnu 2008 španělská policie provedla rozsáhlou operaci, při níž pozatýkala v kauze tambovské mafie dvacítku lidí, včetně šéfa této organizace Petrova. Ten byl ale posléze propuštěn na kauci a od roku 2012 je na útěku, podle deníku ABC je nyní zřejmě v Rusku. Na útěku je také šéf druhé větve této zločinecké sítě Alexandr Malyšev.

Tambovsko-malyševská mafie podle španělské prokuratury vydělávala v Rusku i jiných zemích na obchodu s drogami či se zbraněmi nebo na daňových podvodech, dopouštěla se při tom vydírání, únosů i nájemných vražd. Peníze z trestné činnosti tato mafie prala přes řadu firem založených ve Španělsku.

Mezi obžalovanými je i několik Španělů, mimo jiné právníci Juan Antonio Untoria, Julián Angulo Pérez či Ignacio Urquijo, většina obžalovaných jsou ale Rusové. Podle prokuratury pocházejí zejména z Petrohradu a Moskvy a v předchozích letech žili na Baleárských ostrovech či na východním pobřeží Španělska.