"Utrpěli středně těžká zranění obličeje, končetin a v jednom případě i na hrudníku. Po našem ošetření a podání analgetik byli převezeni do svitavské a litomyšlské nemocnice," upřesnil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý.

Externí firma v areálu, který se nalézá v místní části Bořiny, měla za úkol údržbu drtiče. V něm ale zůstalo trochu bezdýmného prachu. Střelivina začala poté hořet.

"Provedli jsme kontrolu prostoru u drtiče termokamerou, zda nejsou někde skrytá ohniska a nedošlo k zahoření," uvedl velitel zásahu Petr Dvořák.

Hejtman Martin Netolický (ČSSD), který předsedá krajské bezpečnostní radě, uvedl, že na základě dostupných informací nejde o o selhání bezpečnostního systému v areálu společnosti, spíš o chybu jednotlivce.

"Bezpečnostní opatření, se kterými jsme měli možnost se seznámit na pátečním jednání bezpečnostní rady, jsou na velmi vysoké úrovni. Jednotlivé drobnější problémy však v podobném provozu při manipulaci s nebezpečným těkavým materiálem nelze nikdy vyloučit," řekl Netolický.

Firma rozšířila kamerový systém, vytvořila jednotný dispečink, provedla revizi elektrické požární a zabezpečovací signalizace. Firma také absolvuje společná cvičení s IZS.

V posledních letech se v areálu firmy staly dvě větší nehody spojené se zbrojní výrobou. V září 2015 explodovalo 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla víc než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé.

Letos v únoru pak série výbuchů v Poličských strojírnách zranila 19 lidí včetně hasičů, tři lidé utrpěli těžká popálení. Výbuch způsobila trhavina TNT, která byla součástí zpracovávané munice.

Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Jsou součástí holdingu STV Invest. Hlavní aktivity holdingu směřují do oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu. Skupina STV zaměstnává přes 500 lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.