"Bez lékařské pomoci by zemřeli v rozsahu desítek minut a hodin," uvedl soudní lékař František Vorel. Napadené muže ošetřili přivolaní záchranáři a převezli je do nemocnice, kde švagr majitele firmy zemřel dva dny po útoku na následky zranění mozku. Majitel podniku pak podlehl tři týdny po incidentu následkům plicní embolie.

Útočníci, kteří z firmy odcizili 328.000 korun v hotovosti, podle žalobců napadli zaměstnance firmy nebo rodinné příslušníky majitele pěstmi a také kovovým výfukem. Muži, jenž následně v nemocnici zemřeli, měli poraněné hlavy i hrudníky. Ostatní poškození utrpěli mírnější zranění.

Před táborským soudem stojí Ukrajinci Róbert Simon a Ivan Ivanovskyj, kteří se podle obžaloby na útoku podíleli. Za dvojnásobnou vraždu jim hrozí až doživotní vězení. Oba přiznávají, že v Horusicích byli, ale chtěli prý jen ukrást peníze. Při výpovědi uvedli, že se na útoku na poškozených nepodíleli a viní z něj zbylé tři cizince. Po nich policie stále pátrá. Pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu a patrně se skrývají v Rusku.

Policie případ vyšetřovala několik měsíců a vyslechla šest stovek lidí. Letos v březnu oznámila, že obvinila dva cizince z dvojnásobné vraždy. Skupina cizinců žila v okolí Brna a patrně na firmu na Táborsku dostala od někoho tip.

Soudní líčení bude pokračovat v příštím roce. Před senátem ještě budou vypovídat znalci z oboru psychiatrie a psychologie.