Podle předsedy senátu Radomíra Koudely přehlédla chybně uvedené datum narození obžalovaného policie a při přelíčení si jej pak nevšiml státní zástupce, senát a dokonce ani samotný Popovych. "Obnova řízení má toto pochybení odstranit," uvedl Koudela, který nové projednávání případu nařídil na 4. prosince.

Dnešní jednání soud vedl v Ukrajincově nepřítomnosti. Muži měl původně uložený podmíněný trest vypršet příští rok v únoru. "Při novém hlavním líčení zkusíme požádat o zkrácení doby vyhoštění na polovinu, která by tak uplynula také v únoru příštího roku," řekl novinářům Popovychův obhájce Jan Žižlavský.

Spolu s Popovychem figurovalo v případu krácení daně dalších osm lidí, většině z nich soudy v uplynulých letech uložily několikaleté tresty vězení. Podle obžaloby skupina vytvořila z obchodních společností účelové obchodní řetězce. Přes ně realizovala spekulativní nákupy a prodeje barevných a jiných kovů. Principem podvodu podle státního zástupce bylo, že se mezi firmami, takzvanými nárazníkovými společnostmi, nacházel i "ztracený obchodník", který neodvedl DPH. Částku, kterou tak "ušetřili" na dani z přidané hodnoty, si členové řetězce rozdělili.

Nárazníkové společnosti měly zdánlivou obchodní činností daňový podvod zakrýt tak, aby na něj úřady nepřišly. Proto byly do řetězce zařazovány i firmy s dobrou historií, což ještě odhalení daňových úniků ztěžovalo. Pořadí, počet firem i ztracený obchodník se v řetězcích operativně obměňovali. Podle obžaloby řídil vše Jan Švédík z Břidličné na Bruntálsku, který sjednával dodávky zboží ze Slovenska a Německa, určoval ceny i odměny pro společníky, zástupce zapojených společností. Švédík vinu doznal a pomohl usvědčit komplice.