Zákon o "nežádoucích organizacích", schválený loni v létě, dává ruským úřadům pravomoc bez rozhodnutí soudu zakázat působení zahraničních spolků v zemi. Postižené organizace nesmějí v Rusku otevírat své pobočky ani uskutečňovat peněžní převody. Jako první se obětí kontroverzního zákona stala loni americká Nadace na podporu demokracie (NED) financovaná Kongresem.

Institut IRI byl založen v roce 1983 a jeho cílem je šířit ve světě svobodu a demokracii podporou politických stran, které se zasazují za odpovědné vládnutí. Šéfem ústavu je vlivný americký republikánský senátor John McCain. Fond MDIF, sídlící v New Yorku, poskytuje finanční a technickou pomoc nezávislým médiím v zemích, kde je ohrožena demokracie. Od roku 1996 poukázal do 39 států celkovou částku 153 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).

Podle ruských opozičních aktivistů je cílem zákona o nežádoucí organizacích "odstřihnout" ruské nevládní skupiny od jejich zahraničních partnerů. Stejný smysl má podle opozice i zákon o takzvaných zahraničních agentech, který hanlivou nálepkou vystavuje opovržení nevládní organizace využívající zahraniční finanční pomoc.